90’lar modası ve gelincikli kazağım

Annem emekli olduktan sonra 90’larda para kazanmak için kullandığı örgü makinesini bodrumdan çıkarınca çok sevinmiştim. Çünkü artık örgü örme işine hobi gözüyle bakıyor, ablamla bana bir şeyler örmek istiyordu. Annemin örgü örmesi çocukluğumun en parlak hatıralarından bir tanesi. Annem makine ve ipler ile uğraşırken ben yanında büyülenmiş gibi örgü dergilerine bakardım. Çoğu “Verena” adlı Alman dergisi idi. Hepsini ezbere biliyordum. Süslü kadınlar, yakışıklı erkekler, sahil manzaralı çekimler ve kazaklar, kazaklar, kazaklar. Rengarenk vatkalı oversize kazaklar…. 90’lar modası…

gelincikli kazak modelleri

Kazak

Elbette favori modellerim vardı, büyüdüğüm zaman benim de böyle bir kazağım olacak dediklerim… 1991 Nisan sayısındaki bu gelincikli kazak onlardan biriydi. Bu arada 90’lar modasına duyduğum tutku sanırım o dönemde aşılanmış.

verena örgü dergisi

Ve annem yıllar sonra bana “sana ne öreyim” diye sorunca hiç düşünmeden “anne eski dergiler hala sende duruyor mu?” diye soruverdim. Annem duruyor deyince ben de tabiki bu kazağı istedim.

İşte annemin eseri. Çocukken hayal ettiğim ve aşık olduğum kazak.

90'lar modası kazaklar

Pamuklu kazakları yün kazaklardan daha çok sevdiğim için annem %100 merserize pamuk iplik kullandı.

Verena kazakları

Gelincikleri muline iplerle nakışladı.

gelincik nakış şeması

Kazağımın orijinalden tek farkı bir kolunun nakışsız olması. Bu, annemle ortak kararımızdı. Bir kol ikimize yeterli göründü.

90'lar modası

Bu kazağı giymekten büyük keyif alıyorum. Birincisi, annemin ördüğü bir kazak. Bana pozitif enerji veriyor, giyince sanki bir zırh giymişim gibi kendimi güçlü hissediyorum. İkincisi, bu kazaktan kimsede yok ve herkes onu nereden aldığımı soruyor. Üçüncüsü ise 90’lar modasını yaşatıyorum.

Kombin

Kazağımı yeni krem rengi eteğimle nane yeşili montumla kombinledim. Ayakkabı olarak bu kare burunlu bordo botları seçtim.

istanbul sokak modası

Metalik çanta son zamanlarda benim favorim. Hem her şeyle eşleşen çok neytral bir parça hem de trend.

90'lar tarzı kazak

Aksesuar olarak sadece bu zincir küpeleri taktım…

kapitone çanta

…ve tabi ki maske.

maskeli kombin
vintage kazak

Şema

Merak edenler için kazağın ve nakışın şemasını paylaşıyorum

verena kazak şemaları
verena gelincikli kazak

Kızlar her zaman diyorum örgü örmeyi ya da dikiş yapmayı biliyorsanız tarzınıza uygun ve kimsede olmayan parçalar yaratabilirsiniz. Bireyselliğin unutulduğu seri üretim dünyamızda yıldız gibi parlayabilirsiniz.

Spread the love