Hamilelik döneminde kına ile saç boyama

Hamilelik döneminde herkes güzel ve bakımlı görünmek ister fakat bir sürü yasakla karşı karşıyayız ve yasaklardan bir tanesi saç boyası. Doktorlar hamilelerin saç boyası kullanmasını kesinlikle tavsiye etmiyorlar. Beyazlarınız yoksa büyük sorun değil ama beyazlarınız varsa saçlarınız çok yakında bakımsız ve cansız görünmeye başlıyor. Buna çözüm olarak doğal boya olan kına ile benim gibi saçınızı boyamayı deneyebilirsiniz. Tabi kendi saç renginize kızıllığı yakıştırıyorsanız. Kına her bayanın saçında farklı durur. Sarışın saçı çok turuncu yapabilir, çok koyu saça hafif bakır tonu verir, kumral saça biraz daha belirgin kızıllık katar, benim açık kestane saçımı güneşte kızıl, gölgede ise bakırımsı kahve yapar.

Kına, tamamen doğal olduğu için vücuda herhangi bir zararı yok. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Onları sıralayalım:

  • Kullanacağınız kına normal, aktarlarda satılan kına olmalı. Genellikle çuvallarda muhafaza edilir ve istediğiniz miktarda satılır. Farklı tonları olan ve kutularda satılan kınayı tavsiye etmiyorum çünkü içinde mutlaka kimyasal maddeler vardır.Henna_for_hair
  • Kına, çok kuru saça ve çok kuru baş cildine pek uygun bir çözüm değil çünkü kına saçı ve cildi biraz kurutur.
  • Kına bir bitkidir ve size alerji yapabilir. Daha önce hiç kına kullanmadıysanız önce test yapın. Küçük miktarı kolunuza uygulayın ve biraz bekleyin. Herhangi bir tahriş veya kaşıntı yapmazsa saçınıza da uygulayabilirsiniz.
  • Kına çok güçlü bir boyadır. Verdiği kızıllık zamanla solar ama hiçbir zaman tamamen gitmez. Ondan tamamen kurtulmak isterseniz tek çare saçı uzatmaktır.

Bu maddelere dikkat edin, başka hiçbir tehlike yok. Rengi canlı ve taze tutabilmek için 3-4 haftada bir kına kullanın. Bazı bayanlar rengi daha değişik yapmak için kınaya çay demi, kahve ve başka ürünleri katar. Ben de bir dönem kahveli kına yaptım. Saç rengini biraz daha kahverengi yapıyor. Siz de deneyebilirsiniz.

Kına saç boyası nasıl hazırlanır ve uygulanır.

Saçınızı şampuanla yıkayın, kına temiz saça sürülür. Su kaynatın. Biraz soğutun, sıcaklığı yaklaşık 90 derece olmalı. Kınayı cam veya porselen kaseye koyun. Benim kullandığım miktar genellikle 50 g. Sizin saçınız daha gür ve uzunsa bu miktarı artırın. Kınayı karıştırarak yavaş yavaş suyu eklemeye başlayın. Kıvama dikkat edin. Çok sulu olmayacak, çok koyu olmayacak. Kuaförün sürdüğü boyanın kıvamına benzetmeye çalışın. İyice karıştırın ve kına soğumadan boyama fırçasıyla saçınıza sürün. Bunu biraz hızlı yapmak lazım, kına sıcakken daha zengin bir renk verir. Bütün saçlara uyguladıktan sonra başınızı naylon poşetle örtün ve üstünü havlu ile sarın veya kışlık bere takın. (Bu arada kınayı saçınıza sürerken üstünüzde eski bir tişört olursa iyi olur, kına üstünüze damlarsa leke bırakır). Yaklaşık 1-1.5 saat sonra saçınızı su ile iyice durulayın. Şampuan kullanmak zorunda değilsiniz, fakat maske, saç kremi veya saç spreyi kullanın. Saçlara iyi gelir.

Umarım sonuçtan benim gibi memnun kalırsınız. Uzun zamandır kına kullanıyorum ve kesinlikle pişman değilim. İlk hamileliğimde maalesef kına aklıma gelmemişti ve doğuma kadar saçımı boyatmadım ve bu canımı çok sıkıyordu. Bu hamilelikte ise kına sayesinde saçlarım çok iyi görünüyor. Hatta herkes kullandığım boyayı soruyor ve bir sürü iltifat alıyorum.

Hamilelikte kına kullanımı

Herkese güzel saçlara kavuşmayı diliyorum.

İyi tatiller.

Spread the love