Kraliçe Elizabeth’in eşsiz tarzı ve konuşan broşları

Kraliçe Elizabeth tarzı

Büyük Britanya’nın kraliçesi Elizabeth, birçok kadının özendiği tarzın yaratıcısıdır. Bu tarzı hepimiz biliyoruz.
Onun olmazsa olmazları kostüm veya bir elbise (dizler her zaman kapalı!), palto veya pardösü,  şapka (moda dünyasında ona boşuna Şapkalar Kraliçesi demiyorlar), alçak topuklu ayakkabı, üç sıralı inci kolye, eldiven ve broş.

İşte odaklanmak istediğim aksesuar. Broş. Sadece “kraliçe broşları nasıl kullanır, kıyafetin neresine takar bakayım bi…” derken o kadar ilginç bilgilere ulaştım ki inanamazsınız.

Sizlerle paylaşmadan duramıyorum.

Kraliçe Elizabeth broş dilinde konuşan nadir kadınlardan biridir. Broşlar bu kadının kartvizitidir. Medyanın gözü her zaman Elizabeth’in broşunun üstünde. Kraliçe yeni bir broş taktığı zaman gazeteciler onun hikayesini araştırmaya başlar.

Elizabeth Alexandra Mary Windsor 21 Nisan 1926 yılında Londra’da doğdu. Yani şu anda 89 yaşında. Daha küçük çocukken Elizabeth çok disiplinli ve ciddi bir çocukmuş. Kıyafetlerini hiçbir zaman dağıtmaz, yatağa giderken terliğini her zaman yatağın önünde koyarmış. Hala da öyle. Yatmadan önce saraydaki bütün ışıkları kapatır, öyle yatar. 1952 yılında babası öldü ve Elizabeth kraliçe oldu. Sadece 26 yaşındaydı….

Neyse broşlara dönelim. Kraliçe uzun zamandan beri broşları sever.

Princess_Elizabeth_by_Cecil_Beaton_Buckingham_Palace_October_1942_Victoria_and_Albert_Museum-1000x520

Broşların bir kısmı kraliçeye miras olarak geçti bir kısmı ise özel günlerde hediye olarak geldi. Bütün bu broşlar maddi ve tarihi açıdan çok değerli, hepsi birer sanat eseridir. Ayrıca broş, modası geçmeyen bir aksesuardır. Bin yıllık olsa da takılır! Onun için kraliçe broşlarının çoğunu hala takıyor ve bugünün modası ile çok da güzel kombine ediyor.

Williamson Broşu

Williamson Broşu ile başlayalım. Bu broşta Dünya’da bulunan en kusursuz pembe pırlantalardan biri kullanıldı.

42becti_net_r940497d03t143025n9

Bu taşı 1947 yılında Kanadalı geolog John Williamson Tanzanya’da buldu ve işlemeden düğün hediyesi olarak Kraliçe Elizabeth ve Prens Phillip’e sundu.  Daha sonra Cartier’in kuyumcuları pırlantayı yukarıda gördüğünüz broşta kullandı. Kraliçenin çok sevdiği broşlardan bir tanesi ve hala üzerinde sık sık görebiliyoruz.

pic16

__________________

Broş Jardin

Broş Jardin de Kraliçenin favorisidir. Pırlanta kaplı sekiz köşeli yıldız 1981 Kraliçeye İskoçyalı aristokrat Lady Jardin tarafından hediye edildi.

102316616_4940887_7The_Queens_Jubilee_

___________________

Cullinan Broşları.

Bu mücevherler çok özel. Meşhur Cullinan Elması’nın hikayesini biliyor musunuz? Cullinan Elması gezegenimizde bulunan en büyük elmas. Onun cam kopyasına bir bakın.

almaz

Bu elmas 1905 yılında Güney Afrika’da Britanya sömürgelerinden birinde bulundu. Ağırlığı 621,35 gram, ebatları 100х65х50 mm. Anlatılanlara göre elmas madeninin yöneticisi bu taşı gerçek olduğuna inanamayıp pencereden atmış. Fakat sonra taşın gerçek olduğunu anlamışlar. Bu taşa maden yöneticisinin Thomas Cullinan adını vererek Cullinan Elması demişler. Kısa süre sonra ”Cullinan” Britanya Kralı VII. Edward’a doğum günü hediyesi olarak verildi. 

Elmasın içinde çatlaklar vardı. Bu yüzden onu parçalara bölmek zorunda kalmışlar. Elde edilen parçalar Kral Ailesinin taç ve diğer mücevherlerinde kullanıldı. Aşağıdaki resimde Cullinan Elması’ndan yapılan 3 broşu görebilirsiniz. 

3br

Bu broşları Kraliçe çok seviyor ve devamlı takıyor. 

main_big

546

___________________________

“Çiçek sepeti”

“Çiçek sepeti” denilen broş Elizabeth’e babasının hediyesidir. Prens Charles’ın doğduğu gün IV Kral Georg kızına bu broşu hediye etti. Bence çok şirin bir broş. Üstündeki taşlar pırlanta, safir, yakut.

agrea

__________________________

Zimbabve Zambağı

bflamelilyQE

Sıradaki broş Zimbabve Zambağı. Onun hikayesi çok dokunaklı. Bu broş içın Zimbabve’nin 42 bin öğrencisi üçer peso vermiş. Bu broşta 301 pırlanta var.

QVNgQCGcNFo

________________________

Palmiye Dalı

Paisley veya palmiye dalı şeklindeki broş Elizabeth’e miras kaldı. Bence muhteşem bir broş. Kraliçe onu hem düz renk kıyafetlere hem de broş şekline benzer şal desenli kıyafetlere çok da güzel uyduruyor.

agrea (1)

__________________

Windsor Broşları

Windsor soyadının baş harfini simgeleyen bu çift broş Elizabeth’in 18.ci doğum gününde ailesinin hediyesiydi. Broşlardaki taşlar akuamarin ve pırlanta.

agrea (2)

________________

Kraliçe Elizabeth bu broşu annesi I Elizabeth’in 100 üncü doğum günü için yaptırmıştı. Ortadaki gül dağ kristalinden yapılmış, çerçeveyi 100 adet pırlanta oluşturuyor. Annesinin ölümünden sonra Elizabeth bu broşu takmaya başladı.

Elizabeth-II-greets-NASA-GSFC-employees-May-8_2007_edit

___________________

Kanada Broşları

Kraliçe’nin iki tane “Kanada Broşu” var. 1939 yılında VI Georg, bu broşu eşi Kraliçe I Elizabeth’e Kanada turuna çıkarken hediye etmişti. Şimdi II Elizabeth bu broşu kendisi kullanıyor bazen Kanada’ya resmi ziyaret için giden akrabalarına ödünç veriyor.

346p6k7

Bu da 1901 yılında  Kraliçe Maria’ya Montreal kadınlarının hediye ettiği broş.  Pırlanta, inci.

7Qxz5ly9UtY

__________________________

Avustralya Broşu

354574_87435nothumb650

Avustralya, Britanya Kraliçesi’nin yönettiği Biliğin bir parçasıdır. Onun için II Elizabeth Kraliçe olunca Birlikteki ülkeleri teker teker ziyaret ederken daha önce hiçbir İngiliz hükümdarın yapmadığı bir şey yaptı, 1954 yılında Avustralya’ya da gitti. Minnettar Avustralya hükumeti ve halkı bu broşu Kraliçeye hediye etti. Beyaz, sarı ve mavi pırlantaları ve ortasında üç büyük elmas barındıran bu broş Avustralya sembolü Mimoza dalı şeklinde yapılmış. Bu muhteşem mücevheri bugün de Kraliçe’nin üstünde görebilirsiniz.

354499_52602thumb650

Kraliçe II Elizabeth’in daha çok broşu var. Bu paylaşımı güncellemeye devam edeceğim.

Beğendiğiniz broşlar varsa bence hiç beklemeyin İnternet mağazalarına bakın veya bijuteri mağazalarına uğrayın. Mutlaka benzer birşey bulabilirsiniz. Bir çiçek sepeti veya bir palmiye dalı 🙂 taşlar gerçek olmasa da kraliçe gibi hissetmenizi sağlar. Ne derler…Kraliçe olmak için kraliçe olmak zorunda değilsiniz. 🙂

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.