Kraliçe Elizabeth’in eşsiz tarzı ve konuşan broşları

Büyük Britanya’nın kraliçesi Elizabeth, birçok kadının özendiği tarzın yaratıcısıdır. Bu tarzı hepimiz biliyoruz.
Onun olmazsa olmazları kostüm veya bir elbise (dizler her zaman kapalı!), palto veya pardösü,  şapka (moda dünyasında ona boşuna Şapkalar Kraliçesi demiyorlar), alçak topuklu ayakkabı, üç sıralı inci kolye, eldiven ve broş.

İşte odaklanmak istediğim aksesuar. Broş. Sadece “kraliçe broşları nasıl kullanır, kıyafetin neresine takar bakayım bi…” derken o kadar ilginç bilgilere ulaştım ki inanamazsınız. Sizlerle paylaşmadan duramıyorum.

Kraliçe Elizabeth broş dilinde konuşan nadir kadınlardan biridir. Broşlar bu kadının kartvizitidir. Medyanın gözü her zaman Elizabeth’in broşunun üstünde. Kraliçe yeni bir broş taktığı zaman gazeteciler onun hikayesini araştırmaya başlar.

Kralice Elizabeth genç hali

Elizabeth Alexandra Mary Windsor 21 Nisan 1926 yılında Londra’da doğdu. Yani şu anda 93 yaşında. Daha küçük çocukken Elizabeth çok disiplinli ve ciddi bir çocukmuş. Kıyafetlerini hiçbir zaman dağıtmaz, yatağa giderken terliğini her zaman yatağın önünde koyarmış. Hala da öyle. Yatmadan önce saraydaki bütün ışıkları kapatır, öyle yatar. 1952 yılında babası öldü ve Elizabeth kraliçe oldu. Sadece 26 yaşındaydı…

Neyse broşlara dönelim. Kraliçe uzun zamandan beri broşları sever.

Broşların bir kısmı kraliçeye miras olarak geçti bir kısmı ise özel günlerde hediye olarak geldi. Bütün bu broşlar maddi ve tarihi açıdan çok değerli, hepsi birer sanat eseridir. Ayrıca broş, modası geçmeyen bir aksesuardır. Bin yıllık olsa da takılır! Onun için kraliçe broşlarının çoğunu hala takıyor ve bugünün modası ile çok da güzel kombine ediyor.

Williamson Broşu

Williamson Broşu ile başlayalım. Bu broşta Dünya’da bulunan en kusursuz pembe pırlantalardan biri kullanıldı.

Kraliçe elizabeth williamson broş

Bu taşı 1947 yılında Kanadalı geolog John Williamson Tanzanya’da buldu ve işlemeden düğün hediyesi olarak Kraliçe Elizabeth ve Prens Phillip’e sundu. Daha sonra Cartier’in kuyumcuları pırlantayı yukarıda gördüğünüz broşta kullandı. Kraliçenin çok sevdiği broşlardan bir tanesi ve hala üzerinde sık sık görebiliyoruz.

ingiltere kraliçesi ve broşları

Broş Jardin

Broş Jardin de Kraliçenin favorisidir. Pırlanta kaplı sekiz köşeli yıldız, 1981 yılında Kraliçeye İskoçyalı aristokrat Lady Jardin tarafından hediye edildi.

broş kraliçesi elizabeth

Cullinan Broşları

Bu mücevherler çok özel. Meşhur Cullinan Elması’nın hikayesini biliyor musunuz? Cullinan Elması gezegenimizde bulunan en büyük elmas. Onun cam kopyasına bir bakın.

cullinan elması kraliçe elizabeth

Bu elmas 1905 yılında Güney Afrika’da Britanya sömürgelerinden birinde bulundu. Ağırlığı 621,35 gram, ebatları 100х65х50 mm. Anlatılanlara göre elmas madeninin yöneticisi bu taşı gerçek olduğuna inanamayıp pencereden atmış. Fakat sonra taşın gerçek olduğunu anlamışlar. Bu taşa maden yöneticisinin Thomas Cullinan adını vererek Cullinan Elması demişler. Kısa süre sonra ”Cullinan” Britanya Kralı VII. Edward’a doğum günü hediyesi olarak verildi. 

Elmasın içinde çatlaklar vardı. Bu yüzden onu parçalara bölmek zorunda kalmışlar. Elde edilen parçalar Kral Ailesinin taç ve diğer mücevherlerinde kullanıldı. Aşağıdaki resimde Cullinan Elması’ndan yapılan 3 broşu görebilirsiniz.

Elizabeth cullinan broşları

Bu broşları Kraliçe çok seviyor ve devamlı takıyor. 

kraliçe elizabeth cullinan broşu

ingiltere kraliçesi cullinan broşu


II Elizabeth cullinan broşu

Çiçek sepeti

“Çiçek sepeti” denilen broş Elizabeth’e babasının hediyesidir. Prens Charles’ın doğduğu gün IV Kral Georg kızına bu broşu hediye etti. Bence çok şirin bir broş. Üstündeki taşlar pırlanta, safir, yakut.

Kraliçe elizabeth stil ikonu

Zimbabve Zambağı

Sıradaki broş Zimbabve Zambağı. Onun hikayesi çok dokunaklı. Bu broş içın Zimbabve’nin 42 bin öğrencisi üçer peso vermiş. Bu broşta 301 pırlanta var.

.kraliçe elizabeth giyim tarzı

Palmiye Dalı

Paisley veya palmiye dalı şeklindeki broş Elizabeth’e miras kaldı. Bence muhteşem bir broş. Kraliçe onu hem düz renk kıyafetlere hem de broş şekline benzer şal desenli kıyafetlere çok da güzel uyduruyor.

kraliçe elizabeth mücevherleri

Windsor Broşları

Windsor soyadının baş harfini simgeleyen bu çift broş Elizabeth’in 18.ci doğum gününde ailesinin hediyesiydi. Broşlardaki taşlar akuamarin ve pırlanta.

kraliçe elizabeth stili

Aşağıdaki broşu Kraliçe Elizabeth, annesi I Elizabeth’in 100 üncü doğum günü için yaptırmıştı. Ortadaki gül, dağ kristalinden yapılmış, çerçeveyi 100 adet pırlanta oluşturuyor. Annesinin ölümünden sonra Elizabeth bu broşu takmaya başladı.

kraliçe elizabeth giyim tarzı ve broşları

Kanada Broşları

Kraliçe’nin iki tane “Kanada Broşu” var. İkisi de Kanada’nın sembolü olan çınar yaprakları şeklindenir. 1939 yılında VI Georg, aşağıdaki broşu eşi Kraliçe I Elizabeth’e Kanada turuna çıkarken hediye etmişti.

kraliçe elizabeth kanada broş

Şimdi II Elizabeth bu broşu kendisi kullanıyor bazen Kanada’ya resmi ziyaret için giden akrabalarına ödünç veriyor. Mesela Kate Middleton’a.

kate middleton kanada broş

Bu da 1901 yılında  Kraliçe Maria’ya Montreal kadınlarının hediye ettiği broş. Taşları pırlanta ve inci.

kraliçe kanada broşu

Avustralya Broşu

Avustralya, Britanya Kraliçesi’nin yönettiği Biliğin bir parçasıdır. Onun için II Elizabeth Kraliçe olunca Birlikteki ülkeleri teker teker ziyaret ederken daha önce hiçbir İngiliz hükümdarın yapmadığı bir şey yaptı, 1954 yılında Avustralya’ya da gitti. Minnettar Avustralya hükumeti ve halkı bu broşu Kraliçeye hediye etti. Beyaz, sarı ve mavi pırlantaları ve ortasında üç büyük elmas barındıran bu broş Avustralya sembolü Mimoza dalı şeklinde yapılmıştır. Bu muhteşem mücevheri bugün de Kraliçe’nin üstünde görebilirsiniz.

Kraliçe Elizabeth avustralya broş
kraliçe elizabeth mimoza broş

Kraliçe II Elizabeth’in daha çok broşu var. Bu paylaşımı güncellemeye devam edeceğim. Sabırsızlanıyorsanız Vogue’un bu makalesine göz atabilirsiniz.

Beğendiğiniz broşlar varsa bence hiç beklemeyin İnternet mağazalarına bakın veya bijuteri mağazalarına uğrayın. Mutlaka benzer bir şey bulabilirsiniz. Bir çiçek sepeti veya bir palmiye dalı… taşlar gerçek olmasa da kraliçe gibi hissetmenizi sağlar. Ne derler…Kraliçe olmak için kraliçe olmak zorunda değilsiniz. 🙂

Sevgiler.

Spread the love