Boşnak erkeğinin kalbine giden yollar

Bazılarınızın bildiği gibi ben bir Boşnak ile evliyim. Bu zor zevkli görevi yaklaşık 10 yıldır üstlenmekteyim ve sanırım artık bununla ilgili bir kitap yazabilirim. Kitap için zamanım yok onun için bu yazıyı yazıyorum. Bir Boşnak erkeği ile ile evlendiyseniz, çıkıyorsanız veya bir Boşnak’tan hoşlanıyorsanız size bazı tavsiyelerde bulunmak ve bazı bilgileri aktarmak istiyorum.

Boşnakça seni seviyorum

Öncelikle Boşnaklar kimlerdir? Türklerin Boşnak dediği kişiler zamanında Yugoslavya topraklarından Türkiye’ye göçetmiş insanlardır. Onlara Boşnak dense de memleketleri Bosna Hersek olmak zorunda değil. Çoğu Sırbistan, Makedonya ve Karadağ’dan geldi. 1880’lerde Türkiye’ye gelen ilk Boşnaklar Trakya, Bursa, Sakarya ve Erzincana’a yerleşti. Boşnakların göçü 1970 yıllarına kadar sürdü. Son gelenlerin büyük kısmı yoğun olarak İstanbul’daki Bayrampaşa ve Pendik ilçelerinde yaşam kurdu.

Boşnaklar Boşnakça (daha doğrusu Sırpça) konuşur. Toplandıkları ortamda bir yabancı varsa ilk on dakika nezaketten Türkçe konuşur, sonra kendileri farkında olmadan Boşnakçaya geçerler. Gençler bazen iyi Boşnakça konuşamaz, büyüklere Türkçe cevap verir. Siz de Boşnakça bilmiyorsanız %50 Türkçe (yüzde daha da düşük olabilir) muhabbeti anlamaya çalışırsınız. Buna sakın kızmayın. Boşnaklar Boşnakça konuşarak özlerine dönüyorlar ve bundan çok da keyif alıyorlar.

Pita. Bu kelimeyi ezberleyin çünkü artık bu kelime ile yaşayacaksınız. Her Boşnağın ilk kelimesidir o. Pita Boşnak böreği demektir. Pita yapmayı öğrenin ve arada bir Boşnağınızı onunla  besleyin. Bitki için su neyse Boşnak için pita odur. Pitasız ölür. “Ne var öğrenirim, en iyi pitayı ben yaparım” diyorsanız boşuna hevesleniyorsunuz. En iyi pitayı Boşnağın annesi yapar. Onun için siz iyi bir pita yapın, daha fazlası için kendinizi yırtmayın 🙂

Boşnak böreği

Her Boşnak için en önemli ve en değerli kadın annesidir. Onun için annesi ile iyi anlaşın. Annesi ile savaşırsanız savaşı kaybedersiniz ona göre 🙂 En iyisi annesinden Boşnak yemekleri yapmayı öğrenin. Pita, soka, ştipak, kuru fasulye…bunlar artık sizin için hayati önem taşıyor.

Boşnakların büyük bir kısmı spora yatkın, düşkün veya sprocudur. Özellikle basketbolu çok severler. Boşnağınızı spordan mahrum etmeyin. Arkadaşlarla maç yapmak/izlemek istiyorsa ona bu zevki yaşatın. Evde maç izlemek istiyorsa ona atıştırmalık birşey getirin ve televizyonun önünden çekilin. Muhtemelen farketmişsinizdir basketbol takımları Yugoslav oyuncu kaynıyor. Hidayet Türkoğlu, Nikola Kaliniç, Bogdan Bogdanoviç, Barış Hersek, Emir Preldzic vs. hepsi Yugoslav asıllıdır.

Mirsad Türkcan
Oğlumla aynı ismi taşıyan basketbolcu Mirsad Türkcan

Boşnaklar Boşnak müziklerini sever. Ben de severim. Müzikleri çok güzel, şarkı sözleri ise kalp parçalayıcıdır. Erkeğinizle birlikte Boşnak müziği dinleyin. Bilmeyenler için çok sevdiğim Sırp şarkıcı Zeljko Joksimovic’in videosunu yükledim. Şarkıdaki muhteşem Balkan havası, Zeljko’nun kafide sesi ve Sırpçanın güzelliği kimseyi ilgisiz bırakmayacaktır.

Boşnaklar, isimleri kısaltırlar. Cemaller Cemko, Mithatlar Mitko, Saffetler Savco, Hasanlar Haso olur…vs…Kadın isimlerini ise Slav usullü değiştirirler. Nazife Nazifa, Ayten Ayka, Latife Latifa vs. Aklınız ilk zamanlarda biraz karışabilir ama sonra alışırsınız. Büyük ihtimalle siz de yakında Fatma değil Fatka olacaksınız.

Evli kadınlardan bahsederken onları kocalarına göre adlandırırlar. Mesela ben Satkovitsa’yım. Çünkü Kocam Satko’dur…yani Sadettin. Mesela kocanızın adı Yusuf ise Yusovitsa olma ihtimaliniz yüksektir.

Boşnaklar çok barışçıl insanlardır ve Türkiye’de sorunsuz asimile oldular. Fakat onlar hala Boşnak ve bununla ilgili bazı kaprisleri olabilir. Ne bileyim…Evlendikten sonra Pendik’te yaşamak veya çocuğunuza Boşnak ismi vermek gibi. Bu istekleri hemen reddetmeyin, değerlendirin.

Bazen kadın forumlarında Boşnak erkekleri ile ilgili sorular görüyorum. Bayanlar, Boşnak erkekleri nasıl diye soruyorlar. Genel olarak Yugoslav erkekleri özene bezene yaratılmış erkeklerdir. Boylu poslu ve güçlüdürler. Ailelerine çok bağlılar, çocuklarına taparlar, eşleri ile her derdi paylaşırlar, Boşnak erkeği eşini sadece bir kadın olarak değil, yoldaş, ortak ve dost olarak görür. Boşnaklarda kadın erkek ayırımı yapılmaz, eşler aynı söz hakkına sahiptir. Boşnak erkeklerinin çoğu eşlerine sadıktır. Bir Boşnak erkeğinden baş döndürücü bir aşk macerası beklemeyin. Ama huzurlu ve sevgi dolu bir evlilik hayatı arıyorsanız doğru yerdesiniz. İnsan olarak neşeli, şakacı, çalışkan, dürüst, inatçı ve yardım severlerdir.

Bunlar benim tespitlerim, eğer eklemek istediğiniz başka birşey varsa yorumlarınızı beklerim. Herkese iyi günler dilerim. Sevgiler.

Spread the love